Menu
  • Geological map of James Ross Island northern part 1:25 000, složená

Geological map of James Ross Island northern part 1:25 000, složená  • 350 Kč

  • Cena bez DPH: 318 Kč
Množství

Česká geologická služba vydala geologickou mapu v měřítku 1 : 25 000 severní části ostrova Jamese Rosse, ležícího východně od nejsevernějšího výběžku Antarktického poloostrova. Jedná se o první geologickou mapu této oblasti. Autory díla jsou specialisté České geologické služby Bedřich Mlčoch, Daniel Nývlt a Petr Mixa, kteří se dlouhodobě věnovali geologickému mapování tamějšího rozlehlého území. Spoluautory mapy představují další účastníci antarktických expedic, kteří se na mapování spolupodíleli. Podklady pro terénní práce, týkající se zejména křídových sedimentů, dodali kolegové z Instituto Antártico Argentino.


Geologické mapování probíhalo zejména v době budování české antarktické stanice J. G. Mendela Masarykovy univerzity. Výpravy byly v letech 2005 až 2010 financovány v rámci úkolů „ Program výzkumu Antarktidy“ VaV Ministerstvem životního prostředí. Oproti původnímu projektu bylo geologické mapování podrobnější a zahrnulo celou odledněnou oblast severní části ostrova Jamese Rosse zásluhou D. Nývlta, kterému se podařilo získat z Britské antarktické služby archivní letecké snímky ostrova pro sestavení topografické mapy v měřítku 1 : 25 000.


Ostrov James Ross leží u Antarktického poloostrova vně polárního kruhu. Severní část ostrova představuje nejrozsáhlejší odledněné území Antarktidy. Sedimenty svrchní křídy stáří Apt až Campán, místy velmi bohaté na fosilie, jsou pokryty mohutnými výlevy alkalických bazaltů stáří miocén až pliocén, kdy kulminoval rozsah zalednění Antarktidy. Vznikly zde neobvyklé formy vulkanických výlevů, charakteristické pro podledovcový vulkanismus. Typické jsou zejména rozsáhlé mesety (plošné výlevy) složené z hyaloklastických foresetů, které se ukládaly ve vodním prostředí roztopených ledovců podobně jako deltové sedimenty. Svrchní část je tvořena na vzduchu utuhlými příkrovy láv.

Mapa v angličtině, rozměry 134 x 104 cm, mapa nesložená.

Map in English, flat, size 134 x 104 cm.

Pro tento výrobek nebyly nalezeny žádné recenze.

Napsat recenzi

Prosím přihlaste se nebo se registrujte pro napsání recenze

Podobné výrobky

Tagy: Antarktida, James Ross Island, mapování, geology. geologie, Antarctic, mapping, vulkanology, sediments,