Menu
  • Guide to the Geology of the Šumava Mountains

Guide to the Geology of the Šumava Mountains



  • Kód výrobku: 29445
  • Dostupnost: Na skladě
  • ISBN 978-80-7075-779-6
  • EAN 9788070757796
  • 320 Kč

  • Cena bez DPH: 291 Kč
Množství

The book outlines the main aspects of the geological development of one of the most interesting Czech mountain ranges, which forms an integral part of the central European geosphere.

Both professional geologists and especially (though not exclusively) those with little or no geologic training will find this book useful and interesting. Its first part briefly reviews the main aspects of the evolution of the Earth, the migration of the continents, geological processes and the evolution of organic life. It also provides an insight into the nature of rocks, minerals and industrial raw materials.

This wide-angle view is followed by a summary of the geological development of Šumava, followed by a description of particular local geological features. The reader will acquire a feeling for the geological history that integrates the Šumava area with its geological structure on the surface and at greater depths. The landscapes that we see here today are the result of tremendous internal and external geological forces that were active deep within the Earth. From time to time throughout the history of the Earth, they raised, levelled and modelled its surface .

The text, photographs, sketches and drawings  provide the reader with an understanding of the Šumava geosphere that helped to sculpture the landscape and its morphology.

Similar to earlier works on the Šumava Mountains, the present authors hope that this book will attract people to this natural area and  its fascinating geology.

Jaroslava Pertoldová

Kniha podává obraz o geologickém složení a vývoji jednoho z nejzajímavějších českých pohoří, které je součástí středoevropské neživé přírody.

Kniha určena jak odborníkům, tak širší veřejnosti.  První část shrnuje  současné geologické poznatky o vývoji planety Země, o pohybech kontinentů, geologických procesech a o vývoji organizmů.  Nechybí ani základní informace o horninách,  minerálech a nerostných surovinách.

Na tuto obecnější část navazuje přehled geologického vývoje Šumavy s místními geologickými podrobnostmi. Čtenář se dozví, jak je navzájem spjat reliéf šumavských hor s geologickou stavbou na povrchu i pod ním. To vše je výsledkem  činnosti vnitřních i vnějších geologických pochodů, které probíhaly v hloubce zemské kůry a střídavě zdvihaly  a naopak zarovnávaly a modelovaly zemský povrch .  Z textu, fotografií, mapek i kreseb získá čtenář přehled o tom, co neživá příroda Šumavy nabízí a přesvědčí se, že právě ta dodává krajině její základní tvářnost a ráz.

Cílem a přáním autorů, jakož i starších známých spisovatelů, popisujících šumavskou krajinu, je získat další  obdivovatele Šumavy a rozšířit jejich znalosti o  její neživé přírodě.

Kniha je napsána v anglickém jazyce.

Jaroslava Pertoldová

Pro tento výrobek nebyly nalezeny žádné recenze.

Napsat recenzi

Prosím přihlaste se nebo se registrujte pro napsání recenze

Podobné výrobky

Peatlands of Šumava

420 Kč